Plíseň – nepřítel a škůdce

Jedním z mnoha následků letošních povodní je tvorba plísně. Neviditelný nepřítel, který nám může vyvolat alergie, respirační onemocnění, ale také můžeme utrpět materiální škody, kdy napadne nábytek.

Plíseň jsou houbovité organismy vznikající podmáčením, ale také špatným větráním a vlhkostí, která se uvolňuje při sušení prádla, vaření, sprše či vanové koupeli. Může napadnout nejen stěnu, ale také nábytek, dekorace, není mu cizí dřevo, plast, sklo. Takto zničeného nábytku je dobré se zbavit.

Plíseň je velký, ale ne neporazitelný nepřítel. Zbavit se jí můžeme, když budeme dodržovat pravidla:

 

  1. Pravidelné větrání – plísni se daří v teple a vlhku, proto je třeba větrat, jak říká moje maminka:“krátce a intenzivně“ nejen po vaření, ale také po sprše či vanové koupeli a při sušení prádla.
  2. Vytápění vlhkých prostor – pokud si nevíte rady jak, naši topenáři Vám rádi a ochotně poradí.
  3. Ustavení nábytku – skříně, komody, postele a další musí být dále od stěn, aby mezi stěnou a nábytkem mohl proudit vzduch, který zabrání tvorbě plísně.
  4. Využití digestoře, sušičky na prádlo či odvlhčovače.
  5. Používání pohlcovačů vlhkosti – malí, ale velice účinní a cenově dostupní pomocníci, kteří se prodávají v různých designech – kulaté, obdelníkové a jsou hojně využívány hlavně v koupelnách.

Ne, vždy i přestože se sebevíce snažíme můžeme tvorbě plísně zabránit, důležité potom je, jak s ní naložit, abychom se jí jednou pro vždy zbavili.

Pomocníkem jsou protiplísňové nátěry, musíme však striktně dodržovat postup, protože plíseň nemůžeme jen přetřít  a čekat na zázrak.

  1. Ošetření stěny – pomocí dezinfekčního prostředku a hubičky plíseň ze stěny odstraníme, stěna po vysušení musí být čistá. Pokud není, proces opakujeme tak dlouho, dokud se plíseň objevuje.
  2. Před aplikací nátěru musí být stěna zcela suchá
  3. Aplikujeme protiplísňový nátěr, který natíráme ve 1-2vrstvách zabrání nové tvorbě hub.

 

V neposlední řadě je důležité zjištění důvodu, proč k plísni došlo a sjednání nápravy. Může se jednat  o prasklou vodoinstalaci, chybně provedenou výměnu plastových oken, ale také  o povodeň či jiné neštěstí.