Zima ještě stále neukončila svou vládu a i přesto se jaro blíží mílovými kroky. Příroda se začíná probouzet k životu ze zimního spánku a nás zaplavují vlny nových energií vedoucích k inovacím, obměnám. Právě jaro je ideální čas pro natěračské práce všeho druhu ať už je provádíme svépomoci nebo využíváme profesionální služby malířsko-natěračských firem.
Natírat, přetírat, renovovat můžeme v podstatě cokoliv nás napadne či naopak co nátěr potřebuje ke zlepšení svého stavu nebo funkčnosti .
- Nábytek
- Okna, dveře, zárubně
- Radiátory
- Fasády, omítky
- Dřevěné konstrukce
- Haly
- Ocelové konstrukce
- A další …
I přestože se jedná o rozdílné natěrací plochy, všechny tyto nátěry mají shodný postup.
Určení tipu nátěru a výběr pracovních pomůcek
Základem je učit o jaký nátěr se jedná, zda bude dekorativní, ochranný, speciální a k čemu nám bude sloužit. Typu nátěru odpovídá správně zvolený štetec, štětka, zárožák či váleček. Kvalitní štětec musí snoubit krycí schopnosti, použitelnost a v neposlední řadě výsledný vzhled povrchu. Štětky, štětce, zárožáky používáme u hrubých a neshodně savých podkladů, například u penetrace stěn. Penetrování válečkem by bylo pracné a nesplnilo účel nátěru.
Abychom u nových štětců předešli pouštění štětin, použijeme je na základovou barvu a teprve poté na povrchy u kterých je důležité, aby byly čisté. Tvar štětce odpovídá tipu nátěru, nejvíce využívanými jsou štětce ploché různých šířek i štětin. Přírodní štětiny lze využít pro nátěr jakékoliv natírací hmoty, umělé jsou vhodnější pro vodou ředitelné barvy.
Pro natěračské práce je důležitý nejen správný výběr pracovních pomůcek, ale i výběr natírací hmoty. Každá natírací hmota má své speciální složení a je určena pro jiný druh nátěru, nátěr na dřevo nemůžeme použít na nátěr fasády. Tyto a spoustu dalších informací znají a ví odběrně školení pracovníci obchodů s malířsko-natěračskými pomůckami, ale samozřejmě také naši natěrači, kteří Vám ochotně a rádi s technickými parametry a výběrem natěracích hmot pomohou.
Přípravná fáze
- Přikrytí okolí natěracích ploch – zamezíme nechtěným kapkám, které nám mohou odpadnout při natírání. Vhodná je speciální malířská folie, kterou zakoupíme ve všech hobby marketech nebo obchodech s malířskými potřebami.
- Příprava natěrací plochy – odstranění starých nátěrů, rzi, přebroušení, odmaštění
Samotné natírání
Po nákupech a všech přípravách přichází natírání samotné. Natírat začínáme nanesením podkladové vrstvy, penetrace. Po jejím zaschnutí aplikuje nátěrovou hmotu pro nátěr učenou. Počet vrstev záleží na krycí schopnosti nátěrové hmoty, nejčastěji po prvním zaschnutí natíráme ještě druhou vrstvou.
Natírat můžeme sami doma pro radost, ale pokud se jedná o větších plochy či konstrukce je určitě lepší využít služby profesionálních natěračů, kteří s nátěry mají letité zkušenosti. Ochotně s Vámi proberou Váš záměr, pomohou s výběrem barev, materiálů a v neposlední řadě nátěr provedou k Vaší plné spokojenosti.